Zastosowanie worków typu big bag

Zastosowanie worków typu big bag

Konieczność transportu i przechowywania niektórych produktów i materiałów wymusza wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w te aspekty. Dobrym przykładem jest worek typu big bag, który znalazł zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu i służy jako opakowanie dla różnych typów materiałów , szczególnie sypkich. Posiada wiele pozytywnych cech, dzięki którym zyskał naprawdę popularność.

Funkcjonalność big bagów

funkcjonalny big bagTen popularny worek to wykonane z przeplatanych tworzyw sztucznych opakowanie, posiadające liczne zastosowania. Jego pojemność wynosi standardowo jeden metr sześcienny, a jego wymiary są symetryczne i tworzą sześcian o boku długości jednego metra. Dodatkowo worek posiada dwa wiązane otwory okrągłe, jeden na górze, a drugi na dole. Zasada jest taka, że tym na górze worek się napełnia, a otworem spodnim go opróżnia i dzięki temu możemy w skuteczny sposób zarządzać logistyką transportową materiałów w tym worku. Nieodłącznym elementem jaki posiada funkcjonalny big bag jest uchwyt przymocowany w czterech punktach worka, który służy do jego transportu poprzez przymocowanie go do wózka widłowego lub innego sprzętu. Worek idealnie nadaje się do materiałów sypkich, których ciężar nie przekracza jednej tony, gdyż większego worek może nie wytrzymać bez specjalnego wzmocnienia uchwytów. Jest bardzo mocno wykorzystywany zwłaszcza w rolnictwie, gdyż za jego pomocą można transportować zboża i nawozy. Do tego łatwo się je także wysypuje, jeśli chcemy wysypać nawóz do maszyny, to wystarczy podnieść worek na widłach za uchwyt w taki sposób, aby spodni otwór dosięgał wsypu nawozu do maszyny i odplatać zabezpieczenie otworu. Po tym zabiegu nawóz samoczynnie powinien zlecieć i wpaść we właściwe miejsce. Poza zastosowaniami rolniczymi big bagów używa się także w produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych, gdzie wykorzystuje się je do transportu celulozy jako dodatku do produkcji, a także w wielu innych przemysłach, gdzie stosuje się materiały sypkie. Bardzo często przewozi się w taki sposób także piasek służący do piaskowania, gdyż jest to także materiał sypki.

Dużym plusem tych worków jest także to, że bardzo prosto przewozi się je w transporcie na większe odległości. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą samochodów ciężarowych pod tak zwaną plandeką, na którą worki ładowane są zazwyczaj parami jeden na drugim i spoczywają na paletach. Po przybyciu na miejsce można w prosty sposób zdjąć je za pomocą wózka widłowego i postawić na ziemie. Rozładunek całej ciężarówki nie trwa z reguły dłużej jak dwadzieścia minut.