Zastosowanie uszczelek płaskich

Zastosowanie uszczelek płaskich

Wykorzystanie uszczelek płaskich wydaje się nie mieć końca. Trudno sobie wyobrazić 99% urządzeń działających w naszym najbliższym otoczeniu bez zamontowania w nich uszczelki płaskiej. Dopóki nie zepsuje się nam instalacja wodna w domu nawet nie pomyślimy dlaczego działa prawidłowo. Jeżeli dojdzie już do awarii nerwowo szukamy odpowiedniej uszczelki. To zastosowanie w skali mikro. Trzeba sobie wyobrazić, że dzięki uszczelkom mogą działać najpotężniejsze maszyny, urządzenia i całe zakłady przemysłowe.

Niezawodność uszczelek płaskich

Uszczelki płaskieWłaściwości fizyczne i chemiczne niektórych materiałów sprawiły, że stały się one bazą do produkcji niezawodnych uszczelek. Wśród tych materiałów bazowych ich wytwarzania najlepszymi są: kauczuk, silikon, teflon, PVC lub różne konfiguracje tych materiałów ze sobą lub innymi składnikami. Bardzo interesujące są uszczelki płaskie z teflonu PTFE z dodatkiem włókna szklanego oraz włókien węglowych. Nadrzędne ich cechy to bardzo duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na działanie niskich i wysokich temperatur od -260 st.C do +260 st.C. Uszczelki płaskie pełnią też funkcję izolatorów termicznych i przybierają formę płaskich powłok o różnych grubościach. Uszczelki płaskie produkowane są na masową skalę zaspokajając potrzeby wszystkich gałęzi przemysłu. Najliczniejszą i najpowszechniej stosowaną grupą uszczelek płaskich są te wykonane z gumy lub silikonu. Do precyzyjnego wycinania bardzo wymyślnych kształtów uszczelek służą maszyny w technologii CNC. Uszczelki płaskie produkuje się w dowolnych grubościach zgodnie z zapotrzebowaniem i parametrami ciśnienia oraz temperatury jakim mają sprostać. Wszystkie materiały wykorzystywane do produkcji uszczelek podlegają unowocześnieniom i ich charakterystyka właściwości ciągle rośnie. Ta poprawa właściwości powoduje, że uszczelki płaskie znajdują coraz szersze zastosowanie. Starannie dobrane komponenty do produkcji surowców na uszczelki płaskie pozwala na ich pracę w bardzo agresywnych chemicznie środowiskach. Ciekawe do zastosowań w przemyśle spożywczym są uszczelki kauczukowe NBR, N-RL i EPDM. Spełniają one bardzo surowe normy do kontaktu z wodą i żywnością. Wytwarza się także uszczelki tzw. koekstrudowane. Są to uszczelki, które łączą w sobie dwa stopnie twardości materiału jeżeli będzie to przydatne dla właściwego działania urządzenia. Duża większość surowców stosowanych do produkcji uszczelek w odpowiednich mieszankach posiada atesty pozwalająca na kontakt z żywnością. Montaż uszczelek nie wymaga użycia klejów, cechuje je samoistna przyczepność do uszczelnianych części. Jest to możliwe dzięki ich elastycznej i gładkiej powierzchni dzięki, której bardzo dokładnie przylegają do powierzchni. Uszczelki produkowane są w różnych kolorach choć najczęściej występujące na rynku to czarny, czerwony, niebieski i biały. Producenci często wycinają uszczelki płaskie i inne pod indywidualne zamówienia klientów. Powstają wówczas uszczelki dopasowane do kształtu i rodzaju oczekiwanej szczelności.

Projektując domowe urządzenia oraz największe linie produkcyjne i maszyny konstruktorzy muszą dopasować w swojej pracy odpowiednie uszczelki. Gdy patrzymy na sprawnie działające instalacje nie zastanawiamy się, że działają one dzięki małym i niepozornym uszczelkom. Na nic najszlachetniejsze materiały i elektronika jeżeli nie będzie właściwych uszczelnień hydraulicznych, gazowych i termicznych.