Stosowanie właściwej diecie pomocne przy refluksie

Stosowanie właściwej diecie pomocne przy refluksie

Choroba refluksowa przełyku to schorzenie, które jest wyjątkowo nieprzyjemne. Powoduje ono cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co powoduje pieczenie oraz zgagę. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością często mają problem z jedzeniem wielu pokarmów, bowiem zauważają, że niektóre produkty powodują zaostrzenie objawów. Refluks jest przyczyną wielu problemów emocjonalnych, bowiem jego skutkiem jest nieprzyjemny zapach z ust, który sprawia, że unikamy kontaktów z innymi i czujemy zakłopotanie, kiedy musimy wyjść do ludzi.

Dieta sposobem na złagodzenie objawów refluksu

właściwa dieta refluksowaNiestety wiele osób, które zmagają się z tą dolegliwością nie ma pojęcia, jak należy postępować, by sobie pomóc. Dieta ma bowiem ogromny wpływ na refluks, jeśli jest ciężkostrawna i dominują w niej potrawy tłuste oraz duża ilość słodyczy mamy pewność, że jej objawy dadzą nam się we znaki. Niekorzystnie wpływa także palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, a także używanie zbyt dużej ilości ostrych przypraw. Właściwa dieta refluksowa powinna być zatem lekkostrawna i nie obciążająca żołądka. Ważne, by znalazło się w niej chude mięso oraz produkty, które są gotowane. Zasada ta dotyczy głównie warzyw, które po ugotowaniu są zdecydowanie lepiej trawione oraz delikatniejsze. Jeśli jesteśmy fanami owoców warto wybierać tylko te, które nie są zbyt kwaśne. Arbuz, banany, gruszki oraz brzoskwinie są pełne witamin oraz minerałów, a jednocześnie nie nasilają objawów refluksu. Bardzo niekorzystne w diecie refluksowej są tłuste mięsa oraz wędliny, dlatego bezwzględnie należy ich unikać. Warto zadbać o regularne i częste spożywanie małych porcji, bowiem nie obciążają one żołądka i są szybciej trawione. Co ważne, nie należy popijać posiłków zbyt dużą ilością płynów. Istotne jest także, by dokładnie żuć każdy kęs, co ma za zadanie dobre rozdrobnienie pokarmu. Osoby, których problemem jest refluks powinny pić wodę, jest ona najlepszym płynem do zaspokajania pragnienia, w przeciwieństwie do słodzonych napojów, które nie są zdrowe.

Poza dietą ważne jest, by osoby zmagające się z refluksem prowadziły spokojny tryb życia, spożywały posiłki w spokojnej atmosferze i miały należytą wiedzę w temacie dotyczącym ich problemu. Konieczne jest także to, by prowadzić aktywny tryb życia, dużo spacerować oraz ruszać się możliwie jak najczęściej. Warto także systematycznie się badać, by w porę wykryć ewentualne poważniejsze problemy ze zdrowiem. Stosując się do powyższych zasad znacznie poprawimy jakość swojego życia.