Soczewki i ich rodzaje

Soczewki i ich rodzaje

Rozmaite wady wzroku zmuszają producentów soczewek do tworzenia coraz nowszych wariantów. Na rynku pojawiają się już nawet soczewki, których nie musimy zdejmować na noc. Tak naprawdę jest to spora wygoda, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami. Niestety nie każdy z nas wie, że większość modeli soczewek przeznaczona jest do konkretnych wad. To dlatego wybór odpowiednich soczewek powinniśmy zostawić specjaliście, który wykona szereg badań i dokładnie określi wadę.

Astygmatyzm i soczewki

soczewki toryczneTak naprawdę osoby, które zmagają się z astygmatyzmem mogą również nosić soczewki kontaktowe. Dla takich osób są soczewki toryczne. Mają one określony kształt i są dopasowane do oka pacjenta. Taka soczewka toryczna ma kształt przeciętego wpół obwarzanka i różni się ona od kształtu normalnej, standardowej soczewki. Taka soczewka koryguje wady wynikające z astygmatyzmu, które najczęściej związane są z nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki oka. Pamiętajmy o tym, że soczewki toryczne muszą zostać przepisane przez lekarza. Nie powinniśmy na własną rękę starać się dobrać odpowiedniej soczewki, ponieważ możemy sobie zaszkodzić. Odpowiednie dopasowanie w przypadku soczewek torycznych to tak naprawdę połowa sukcesu. Soczewka musi zostać idealnie dobrana do krzywizny oka. W innym wypadku nie będzie korygowała wady, a nawet może ją pogłębić. Warto wybrać się do specjalisty, nazywanego optometrystą, który z całą pewnością będzie w stanie dobrać nam odpowiednie soczewki. Dobór będzie poprzedzony szeregiem badań. Dodatkowo taki specjalista z pewnością będzie chciał nauczyć nas aplikować soczewki. Dzięki temu nie będziemy musieli samodzielnie zgłębiać tej wiedzy w domu. Pamiętajmy o tym, że soczewki są nieco wygodniejsze niż okulary, ponieważ wcale ich nie widać. Niestety nie każdy może je nosić. Niektórzy mają problemy np. z powodu suchego oka, co niestety wiąże się z tym, że soczewka powoduje otarcia i podrażnienia. W tym wypadku pomocne może okazać się wpuszczanie do oka sztucznych łez. Dodatkowo warto jest sprawdzić różne warianty soczewek, ponieważ mogą się one między sobą różnić.

Jeśli mamy astygmatyzm i chcemy zacząć nosić soczewki, powinniśmy wybrać się do specjalisty. Takim specjalistą jest optometrysta, który odpowiada za odpowiednie dobranie soczewki. Wbrew pozorom proces ten nie jest tak prosty, jak mogłoby nam się wydawać. Dobór soczewek poprzedzony jest specjalnymi badaniami. Dodatkowo optometrysta uczy nas, w jaki sposób aplikować i pielęgnować nasze soczewki. To dlatego warto się do niego wybrać.

Następny wpisRead more articles