Rola nawozów w uprawie truskawek

Rola nawozów w uprawie truskawek

Uprawy truskawek cieszą się dużą popularnością, która wciąż rośnie. Ma na to wpływ między innymi fakt, że truskawka nie ma wysokich wymagań glebowych, a koszt założenia plantacji nie jest duży. Truskawka ma także niewielkie wymagania nawozowe, pamiętać jednak należy o stosowaniu prawidłowego środka w prawidłowych odstępach czasu, co zapewni obfite plonowanie i opłacalność uprawy. Dla utrzymania prawidłowej uprawy truskawek oprócz odpowiedniego nawożenia ważne jest także dostateczne nawadnianie.

Nawozy i środki do ochrony truskawek

truskawki nawożenieZanim rozpoczniemy uprawę truskawek należy ustalić współczynnik PH gleby, ponieważ jej odczyn ma duży wpływ na późniejszy wzrost i rozwój roślin. Gleba powinna mieć odczyn kwaśny. Następnie warto przygotować ziemię poprzez dodanie do niej kompostu z dodatkiem trocin lub igliwia i ta czynność jest pierwszym, podstawowym nawożeniem, po którym możemy przystąpić do sadzenia. Plantację truskawki możemy prowadzić na jednym stanowisku od około czterech do maksymalnie pięciu lat. Po tym czasie rośliny owocują słabiej, dlatego należy wymienić je na nowe. Musimy pamiętać, że jeśli chodzi o truskawki nawożenie podstawowe, czyli to dokonywane przed sadzeniem jest niezwykle ważne i jeśli jest przeprowadzane prawidłowo nie trzeba w kolejnych miesiącach stosować dużych dawek nawozu. W uprawie truskawek ważny jest azot, fosfor i wapń i to głównie te związki są podstawą nawozów do truskawek. Podstawową formą nawożenia truskawek jest podaż odpowiednich związków do gleby, natomiast w przypadku zauważalnych niedoborów wapnia można zastosować nawożenie dolistne. Rodzaje nawozów oraz dawki, w jakich będą zastosowane są zależne od rodzaju i składu gleby, oraz od wielkości plantacji. Duże plantacje wymagają innego nawożenia niż niewielkie przydomowe lub działkowe uprawy, w przypadku których sprawdzą się nawozy ekologiczne w mniejszych ilościach. Regularne nawożenie odpowiednimi środkami zagwarantuje żyzność gleby i co za tym idzie obfite zbiory.

Dzięki regularnemu nawożeniu nie tylko podczas wzrostu rośliny, ale także po zbiorze sprawiamy, że gleba nie traci na żyzności a rośliny wschodzące na niej dadzą obfity plon. Bez wsparcia w postaci odpowiedniego nawozu truskawki są podatne na choroby, na przykład na szarą pleśń, a także żółkną ich zielone części i są bardziej narażone na przemarzanie. Aby uniknąć strat i móc cieszyć się zbiorami tych lubianych przez niemal każdego owocu warto chronić je za pomocą odpowiednich środków przed sadzeniem, w trakcie wzrostu rośliny a także po zbiorze, przygotowując tym samym glebę na kolejny rok.

Następny wpisRead more articles