Pomiary z wykorzystaniem niwelatora laserowego

Pomiary z wykorzystaniem niwelatora laserowego

Wśród urządzeń, które muszą znaleźć się na każdym placu budowy, jest niwelator, który pozwala na szczegółowe obliczenia różnic wysokości gruntu, w stosunku do mierzonego punktu. Pozwala to na odpowiednie zaprojektowanie budowy, wyrównywanie terenu, a także na doskonałe planowanie robót budowlanych. Niwelatory wykorzystują głównie profesjonalni inżynierowie i geodeci. Obecnie na rynku stosowane są rozwiązania tradycyjne optyczne i nowoczesne laserowe. Urządzenia optyczne są tańsze, gdyż wymagają znacznie większej pracy i większej liczby ręcznych obliczeń, niż urządzenia laserowe.

Jak wykonać pomiary niwelatorem laserowym?

niwelator laserowy do pomiarówUrządzenia, które wykorzystują laser, charakteryzują się ogromną dokładnością, która wynosi nawet 1 milimetr, odchylenia od tego wyniku mogą być różne, gdyż uzależnione jest to od klasy, jaką prezentuje urządzenie, a także parametrów pomiarowych takich jak odległość. Nowoczesny niwelator laserowy do pomiarów różnic wysokości gwarantuje szybką i wygodną pracę, gdyż od razu może podawać wyniki poszczególnych obliczeń. Jest to metoda bardzo szybka, która doskonale sprawdza się w każdych warunkach, znacznie usprawniając prace budowlane. Najbardziej skomplikowane urządzenia mogą wymagać od operatora podania różnych parametrów obliczeń, które sprawiają, że urządzenie jest jeszcze dokładniejsze, a także pozwala na wiele innych obliczeń niż podstawowe różnice wysokości. Rozwiązania optyczne, nie mogą pochwalić się taką precyzją, tym bardziej że człowiek w obliczeniach może popełnić błąd, komputer sterujący laserem będzie w tej kwestii dużo bardziej wiarygodny. Dodatkowo lasery mają znacznie większy zasięg niż urządzenia optyczne, dzięki czemu, można robić pomiary obiektów oddalonych nawet kilkaset metrów, od urządzenia. Tak duży zasięg przydatny będzie na dużych placach, gdzie wymagana jest duża ilość dokładnych obliczeń. Dzięki zastosowaniu lasera rotacyjnego można działać w terenie pod różnymi kątami, w płaszczyźnie 360 stopni. Niwelatory laserowe mogą działać w różnych warunkach atmosferycznych, gdyż są odpowiednio zabezpieczone przed wodą i wahaniami temperatur.

Rozwiązania laserowe na placach budowy coraz częściej wypierają rozwiązania optyczne, przede wszystkim z powodu łatwości ich obsługi, a także ze względu na ich wielozadaniowość. Niwelatory, które korzystają z lasera, mogą być stosowane również jako poziomice laserowe, czy też urządzenia, które pomogą naprowadzać maszyny budowlane na odpowiednie obiekty. Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo szerokie.