Negocjacje podwyżki za pracę

Negocjacje podwyżki za pracę

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej w kraju, zwiększają się nasze wymagania co do naszej osobistej pensji. Jako pracownik, nie powinniśmy oddawać sprawy naszej pensji naszemu szefowi. Powinniśmy działać. Temat przekonywania naszego szefa do wyższego wynagrodzenia jest dosyć obszerny. Wielu z nas gdy zaświta właśnie ta myśl o rozmowie z szefem, równocześnie zaczyna rozmyślać jak to zrobić, aby cala rozmowa przebiegła pomyślnie, a nasz prośba została pozytywnie rozpatrzona. Zatem co zrobić, i co powiedzieć, aby szef wysłuchał naszych próśb i oczekiwań, a przy tym wynagrodził odpowiednio nasze starania?

Jak wynegocjować sobie podwyżkę?

jak negocjować podwyżkę w firmieNa początku najlepiej ustalić z szefem termin i godzinę rozmowy. W dużych firmach łapanie szefa pomiędzy spotkaniami, w środku biura nie jest dobrym pomysłem. Jeśli tylko nadmienimy przed spotkaniem o czym chcielibyśmy porozmawiać, najlepiej powiedzieć, że chcecie porozmawiać o swojej przyszłości a nie o pieniądzach, to szef już sam może zacząć się domyślać o co wam chodzi. W rozmowie o podwyżce nie powinno się bezpośrednio i tylko i wyłącznie prosić o większą pensję. Nie wygląda to zbyt dobrze. A więc, jak negocjować podwyżkę w firmie? Na pewno przed spotkaniem powinniśmy na spokojnie usiąść i przygotować sobie, można je nawet napisać, argumenty i kontrargumenty. Warto nawet przećwiczyć przwidywany scenariusz przebiegu rozmowy, jeśli mniej więcej spodziewamy się jak nasz szef zareaguje. Rozmowę o podwyżkę trzeba przeprowadzić bez nadużywania zbędnych emocji, które mogą wyprowadzić nas lub naszego szefa z równowagi. Najgorszym rozwiązaniem jest podjęcie rozmowy z szefem pod wpływem impulsu. W trakcie negocjacji powinniśmy być otwarci na propozycje i nie negować pomysłów naszego przełożonego. Nie powinniśmy stawiać szefa pod ścianą i mówić: „albo dostanę podwyżkę albo odchodzę”, nie, nie tędy droga.  Tak jak to w życiu bywa, tak w przypadku negocjowania podwyżki, trzeba pójść na kompromis. Nasza postawa nie powinna być w żadnym sensie roszczeniowa, a prośba dobrze uargumentowana. 

Czynnikiem, który najbardziej przekonuje szefa do podniesienia pensji są w głównej mierze nasze dobre wyniki w pracy. To ile podpisaliśmy kontraktów, czy jak dobrze przeprowadziliśmy jakiś projekt jest stosunkowo bardzo dobrym argumentem, który może zaważyć na decyzji końcowej przełożonego. Odpowiednie podejście, dobre argumenty oraz neutralna postawa bez emocji to zestaw aspektów, które powinny zadziałać. Nie zapominajmy, że nasz szef to też człowiek, i każdą decyzję musi dobrze przeanalizować, bez pospiechu.