Przejdź do treści

Czym charakteryzuje się płyta z poliwęglanu litego?

szklarnia z poliwęglanu

Każde tworzywo sztuczne ma szereg właściwości, dzięki któremu zostaje przypisane konkretne zastosowanie. Tak sami jest z płytą poliwęglanową litą. Ma nie tylko wiele zastosowań, jako tworzywo sztuczne, ale również jako ewentualny zamiennik szkła, które, choć bardzo efektywne jest zbyt kruchym tworzywem, by móc wykorzystywać go w każdym przypadku. Dlatego stworzono poliwęglan lity, który nie tylko z powodzeniem go zastępuje, ale również jest o wiele lepszy w wielu kwestiach. Jakie właściwości zawiera poliwęglan w przeciwieństwie do szkła i w czym jest od niego lepszy?

Czemu poliwęglan mógłby zastąpić szkło?

szklarnia z poliwęglanuKażdy poliwęglan stworzony jest z odpowiedniego tworzywa, które w zależności od rodzaju, ma głównie 3 i 5 mm. Ważne jest jednak, że przy tej cieńszej płycie, poliwęglan jest porównywalnie przezroczysty. Daje to możliwość zamontowania go, na przykład w ramach bycia dachem, świetlikiem lub zadaszeniem. Przepuszcza światło do wewnątrz, dzięki czemu sprawdzi się również jako zadaszenie w szklarni. Można ją również samodzielnie zamontować u siebie w ogródku, gdyż jej obróbka mechaniczna jest bardzo prosta i działa zarówno na zimno, jak i na gorąco. Dzięki temu zamontowanie go na zadaszeniu we własnym ogródku jest proste i idzie bardzo szybko. Jeśli chce się mieć w ogródku przezroczyste zadaszenie i potrzebna jest odpowiednia płyta poliwęglan lity, jest materiałem, z którego warto korzystać w takich pracach ogrodowych. W montażu jest łatwa również dzięki swojej lekkości. Jest kilkakrotnie lżejsza od szkła i dzięki temu łatwiej jest ją wnosić na górę i przymocowywać. Ponadto w przeciwieństwie do szkła, poliwęglan nie pokruszy się, jeśli wrzuci się go mocno na dach lub jeśli z niego upadnie. W przypadku tego tworzywa sztucznego odporność na uszkodzenia mechaniczne jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu można go przybijać do sufitu, prostymi narzędziami, bez szukania odpowiednich zastępczych narzędzi i elementów wspomagających, jak w przypadku ciężkiego i kruchego szkła. To bardzo ważne, że żeby móc korzystać ze szkła, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki, natomiast poliwęglan ich nie potrzebuje. Dodatkowo jest świetnym izolatorem i nie przepuszcza wody.

Każde zadaszenie jest wystawione na konkretne czynniki, jakie mogą być wyjątkowo niekorzystne w przypadku, zbyt słabego materiału użytego do stworzenia zadaszenia. Jeśli jednak znajduje się na nim mocne i wytrzymałe płyty poliwęglanowe, to nawet gradobicie nie będzie groźne. Wystarczy tylko odpowiednio je zamontować i nie martwic się więcej o szczelność lub inne czynniki poboczne. Dlatego obecnie poliwęglan często wypiera szkło z rynku.